ОШ "НАДА ПОПОВИЋ"

Aктивности

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun

НАДА ПОПОВИЋ

"Још имам толико снаге да дочекам слободу, а тада ћу се одмарати до миле воље..."

Назив "Нада Поповић" школа је добила по имену храбре револуционарке и партизанке Наде Поповић. Рођена је 1921. године у Крушевцу. Гимназију је завршила у родном граду, а после тога се уписала на Правни факултет у Београду. Када је избио рат, Нада је већ била истакнути омладински и партијски радник Крушевца. Априла 1942. године, била је, као скојевски руководилац, ухапшена у Крушевцу. Полиција и фашисти су је толико мучили да је морала да буде пребачена у болницу. Одатле је уз помоћ Партије и другова из Расинског партизанског одреда, побегла септембра месеца и придружила се Одреду. И тамо је Нада била пример храбрости. Погинула је на Јастрепцу 1943. године.

Тешко је наћи праве речи да би се укратко представио лик Наде Поповић, скојевке, девојке чије име с поносом носи ова школа. Речи храброст, енергичност, одважност, сналажљивост, другарство и искреност - мали су атрибути за једно велико име и једно временски кратко живљење.

Није живела дуго. Али, иако врло кратак, њен живот био је необичан и садржајан, пун небројених подвига и неисцрпне енергије. Врло рано је осетила суровост живота и схватила га онаквим какав је. Била је млада, али праву младост није доживела. Њена генерација је била сукобљена са грубошћу и неправдом. А једини начин да тога нестане била је - борба. Тако је и Нада постала једна карика у ланцу отпора свему ономе што се косило са људским и хуманим.

Име Нада постало је симбол надања у срећније дане. Њеним стопама и даље су ишле многе девојке и младићи који су своју младост положили у темеље нове будућности.

Micro:bit

Летопис